Rodiče zajímá původ hraček, které kupují

Všichni si dokážeme živě představit, jaký pohled se nám naskytne, navštívíme-li obchod zaměřený na dětské zboží. Všímáme si ale ve změti barev také toho, odkud který výrobek pochází? Někdo by mohl namítnout, že je to možná zbytečná práce, ale poslední průzkumy ukazují, že se český zákazník začíná čím dál více zajímat o původ jím zakoupeného zboží a v jeho rozhodování  hraje velkou roli.

V dnešní době otevřeného trhu je velmi složité orientovat se v původu zboží, na které můžeme v obchodech narazit. V tomto směru zaznamenávají v poslední době největší pozornost především potraviny. Specializované obchody se zaměřením na české produkty se začínají objevovat s rychlostí, jakou roste náš pověstný český česnek, který bude vždy chutnat lépe, než ten vypěstovaný tisíce kilometrů od našich hranic. Je logické, že se nejvíce zaměřujeme na produkty denní potřeby, ale jak je to s ostatním zbožím?

Jak už naznačil úvod našeho článku, zkusíme si zhodnotit situaci na českém trhu s dětským zbožím a to, jak ho vnímá běžný zákazník. Česká firma Heli z Jihlavy vyrábějící ručně šité textilní hračky a dekorace s více jak patnáctiletou tradicí se právě v této době, kdy je vánoční ruch v plném proudu, rozhodla podělit o informace a postřehy, které nasbírala. „Český zákazník je v mnoha směrech velmi náročný a upoutat jeho pozornost je někdy opravdu oříšek,“ prozradila Helena Foltánová, autorka výrobků Heli. „U dětského zboží je to navíc souboj na dvou frontách, kdy musíme zaujmout jak rodiče, tak hlavně mnohdy nekonečnou dětskou fantazii,“ doplnila.

Autorské výrobky nemají v této situaci příliš dobré postavení. Na děti se hrnou podněty ze všech stran, a pokud si oblíbí postavičku v televizi, určitě po ni sáhnou i v obchodě. To je právě okamžik, do kterého začínají rodiče zasahovat čím dál více a začínají uvažovat nad tím, co je pro jejich děti nejlepší. „Nemá žádný smysl pokoušet se bojovat s kolosy působícími na tomto trhu, ale spíše se zaměřit na to, co dokážeme lépe a co můžeme zákazníkovi nabídnout pouze my,“ dodává Foltánová. „Náhodným zákazníkům jsme ukázali jednu ručně šitou hračku z produkce Heli a jednu, jak rádi nazýváme obří produkce, pásovku z Číny.“  73% dotázaných okamžitě dokázalo poznat rozdíl a to hlavně v lepším zpracování české hračky, které se díky ruční výrobě nedá s tou strojovou srovnávat. Je to dáno především pečlivostí a šikovnými českými ručičkami, které určitě žádný stroj nahradit nedokáže. „Ta česká hračka mi přijde originálnější a veselejší, jako by měla vlastní duši. A myslím, že stejný pocit má i moje dcerka, která ji nejspíš už nepustí z ruky,“ prozradila nám s úsměvem maminka Petra z Brna.

„Kvalita zpracování a také použité materiály jsou tím, na co by se měli výrobci, ale i samotní zákazníci zaměřit primárně a firma Heli určitě není pozadu. Zdraví našich malých a samozřejmě i těch velkých zákazníků  je u nás na prvním místě a proto necháváme vše pravidelně testovat. Co nevyhoví těm nejpřísnějším podmínkám o ochraně zdraví, okamžitě z výroby vyřazujeme,“ zdůraznila Foltánová. To je problém se kterým se potýká spousta zahraničních výrobců a mnohdy kvůli jejich laxnosti končí v obchodech zdraví závadné výrobky. Kvalita je přesně to slovo, které je na samotné výrobě to nejdůležitější. „K čemu je hračka, která se po pár měsících rozpadne na několik kusů?,“ dodal trefně novopečený tatínek Martin z Třebíče. 

Z výsledků překvapivě vyplývá, že většina zákazníků pozná rozdíl téměř okamžitě. Ne pro všechny je to ale rozhodující informace. Dáte tedy příště přednost raději hračce s označením Vyrobeno v České republice před tou Made in China?